Proje Adı: Kendim İçin

Projenin Amacı : Kendim İçin projesi, spor alanındaki toplumsal cinsiyet eşitsizliğine ışık tutmayı, kadın sporcuların karşılaştığı zorlukları ve tabuları gündeme getirmeyi ve sporun ve bedensel özerkliğin teşvikini hedeflemektedir. Bu proje, kadınların sporla bağlantılı kişisel deneyimlerini paylaşabilecekleri ve toplumsal cinsiyet tabularını aşabilecekleri bir alan oluşturmayı amaçlamaktadır.

Projenin Kapsamı: Kadın sporcuların karşılaştığı cinsiyetçi tutumlar ve tabulara karşı bir tartışma platformu oluşturan “Kendim İçin” projesi, spor ve eşitlik alanında lider bir marka olan Nike bünyesinde kurulan Hope Alkazar tarafından desteklenmektedir.

Hedef Kitle: Bu proje, sporda cinsiyet ayrımcılığına maruz kalan, toplumsal tabular nedeniyle spor yapmaktan çekinen ya da bu konuda ayıplanmış tüm bireyler için tasarlanmıştır.

Yolculuğumuz: Kendim İçin ilk bölümü Şubat 2021’de yayınlandı ve Eylül 2021’e kadar hem yeni bölümleri hem de diğer içerikleriyle devam etti. Instagram üzerinden her hafta başka bir sporcu kadının konuk olduğu, sunucularımızın onlara sorduğu sorular üzerine sporda toplumsal cinsiyet eşitsizliği konuştuğu, spordaki tabuları tartıştığı bölümler yayınlanmış, eş zamanlı olarak ise mental sağlık, bedensel algılar, regl döngüleri gibi konular üzerine kadınları güçlendirici/bilinçlendirici içerikler paylaşılmıştır.

Projenin Etkisi ve Kazanımları: Proje süresince yayınlanan içerikler, toplamda 2.000.000 izlenme ve 3.000.000 erişimle geniş bir kitleye ulaşmıştır.

Proje Zaman Çizelgesi: Proje, Şubat 2021’de başlayıp Eylül 2021’de sona ermiştir.

Nasıl bağlantı kurabilirsiniz?

Proje hakkında daha fazla bilgi almak, etkinliklere katılmak ve destek olmak için websitemizi ziyaret edebilirsiniz: https://www.kizbasina.com. Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da güncel etkinliklerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

tr_TRTurkish