Projenin Amacı: Küresel iklim değişikliğinin doğaya ve insana olan etkileri; yangın, sel, kuraklık gibi ekolojik felaketler ile artık geri dönülemez bir noktaya gelmesiyle birlikte KızBaşına olarak; iklim krizini çözmede alınan kararlarda kadınların varlığının önemini vurgulamayı ve küresel iklim değişikliği konusuna dikkat çekerek bilinç yükseltmeyi amaçladık.

Projenin Kapsamı: KızBaşına olarak British Council Turkey öncülüğünde küresel iklim değişikliği konusuna dikkat çekerek bilinç yükseltmeyi amaçladık. 

Hedef Kitle: Doğa Kadın Kurtarıcılarını Arıyor Projesi, iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırmayı ve özellikle kaynaklara ve bilgiye erişimde dezavantajlı olan kadınların, bu global sorunun çözümünde daha aktif bir rol üstlenmelerini teşvik etmeyi hedeflemektedir.

Yolculuğumuz: Projenin ilk aşamasında, gençlerin iklim değişikliği konusundaki bilinç düzeylerini ölçmek için İklim Değişikliği Farkındalık Araştırması’nı hayata geçirdik. Bu araştırma, planladığımız atölyelerin temel varsayımlarını ve yönlerini belirlememize yardımcı oldu. Ardından, Koruma Kampanyası Yarışması’nı düzenleyerek katılımcıların iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanyalar tasarlamalarını sağladık. 300 takımın başvurduğu yarışmada, jüri tarafından seçilen 8 finalist takım ile bir dizi seminer ve atölye düzenledik.

Düzenlediğimiz atölyelerle ve seminerle farklı uzmanlarla işbirliği yaptık. “İklim Değişikliğini Anlatmak” atölyesi, Banu Buyurgan tarafından yürütüldü ve sosyal medyanın iklim krizinde nasıl etkili bir şekilde kullanılacağına odaklandı. “Ekofeminizm” atölyesi, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç. Dr. Nilsen Gökçen Uluk tarafından yönetildi ve ataerkil yapının kadınlar ve doğa üzerindeki etkisini ele aldı. “İklim Değişikliği ve Su Riskleri” atölyesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ayşe Uyduranoğlu tarafından düzenlendi ve iklim değişikliğinin nedenlerini ve etkilerini inceledi. “Veriler ile Türkiye’nin İklim Değişikliği Analizi” atölyesi, Edinburgh Üniversitesi’nden Dr. Uğur Özdemir tarafından yürütüldü ve Türkiye’deki gençlerin iklim krizi konusundaki bilgi düzeyini ve farkındalığını değerlendirdi. Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Elizabeth Bomberg, dünya ülkelerindeki küresel iklim değişikliğinin etkileri, ülkelerin çevre politikaları ve özellikle Amerika’nın iklim politikaları hakkında bilgi vermek üzere davet edildi. Bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak için, Prof. Elizabeth Bomberg’in dersi açık bir çevrimiçi seminere dönüştürüldü. Son olarak, “Sosyal Medyada Ad-Credit” atölyesi, KızBaşına’nın Sosyal Medya Ekibi tarafından düzenlendi ve hedef kitleye sosyal medya üzerinden nasıl ulaşılacağına dair stratejileri ele aldı.  

Atölye ve seminer çalışmalarının ardından, finalist takımlarına prototip tasarımlarını ve fikirlerini daha da geliştirmeleri için ek zaman verildi. Takımların nihai kampanyaları, halk oylaması için sosyal medyada yayınlanarak 5.5 milyon görüntülenmeye ulaştı. Kazanan takımların kampanyaları duyurularak Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Atölye ve kampanya tasarımlarını bilgilendirmek için kullanılan anket sonuçlarını akademik yayına dönüştürme çalışmaları devam etmektedir.

Aynı zamanda Udemy üzerinden oluşturduğumuz herkese açık ve ücretsiz ‘İklim Değişikliği 101’ eğitimiyle de ekofeminizm, küresel iklim değişikliği, ekolojik ayak izi, su riskleri, su ayak izi, iklim krizinde çevre politikaları konu başlıklarına değinerek iklim değişikliği konusunda herkesi biliçlindirerek bilgilendirmeyi hedefledik. Eğitimi oluştururken daha önce proje kapsamında yürüttüğümüz atölyeler ve seminerin ders notları ve kayıtları kullanıldı.

Kursa ulaşmak için linke tıklamanız yeterli: 

https://www.udemy.com/course/iklim-degisikligi/ 

Projenin Etkisi ve Kazanımları: Bu projeyle, Udemy’de yer alan ilk Türkçe iklim değişikliği konulu eğitimi ve ikinci uluslararası ekofemonizim içeriğini oluşturduk. Yürüttüğümüz koruma kampanyası yarışmasıyla sosyal medya üzerinden 5.5 milyon izlenmeye ulaştık ve insanların iklim değişikliği konusunda farkındalığını arttırdık. Yarışma finalistlerinin kampanyalarına buradan ulaşabilirisiniz: 

https://www.instagram.com/p/CM2W6hujewt/ 

https://www.instagram.com/p/CM2XKSmj5rq/ (Yarışma Birincisi)

https://www.instagram.com/p/CM2XPdqjBcV/ 

https://www.instagram.com/p/CM2XSHtj2PI/ 

https://www.instagram.com/p/CM2XbEWD0xo/ 

https://www.instagram.com/p/CM2YcYADdYP/ (Yarışma İkincisi)

https://www.instagram.com/p/CM2Yd6_jsbL/ 

https://www.instagram.com/p/CM2YfO1jm-u/ (Yarışma Üçüncüsü)

Proje Zaman Çizelgesi: Proje 8 Şubat 2021 tarihinde başladı ve 12 Nisan 2021 tarihinde sona erdi.

tr_TRTurkish