fbpx

Flört Şiddeti Rehberi

FLÖRT ŞİDDETİ NEDİR?

Flört şiddeti, çoğunlukla 13-23 yaş arası gençlerde görülen, partnerinizin size karşı duygusal,cinsel,psikolojik sosyal, dijital şiddet içeren veya ısrarlı takip şeklinde uyguladığı, sizin isteğiniz dışında gerçekleşen ve size zarar veren her türlü davranışını kapsayan tanımdır. Flört şiddeti uygulayan partner sizin üzerinizde bir baskınlık kurmak, sizi yönetmek ve gücünü ispatlamak ister.

FLÖRT ŞİDDETİNİN TÜRLERİ NELERDİR?

Flört şiddeti kendi içinde 6 konu başlığı altında incelenebilir.

 1. Fiziksel şiddet: Kasıtlı olarak partnerin bedenine temas veya eşya kullanarak zarar vermeyi amaçlayan davranışlardır. Fiziksel güç kullanarak kişiye zarar vermek, partnere karşı istenmeyen davranışlarda bulunmak, çekiştirmek, sarsmak, tokat atmak, ısırmak gibi kişinin bedenine zarar verecek davranışlarda bulunmak fiziksel şiddet örnekleri arasında sayılmaktadır. Örnek; tokat atma, sarsma, itme, çekiştirme, tekme atma, ısırma, nesne fırlatma, bıçak veya silah çekme vb. davranışlar.
 2. Duygusal/Sözel şiddet: Partnerin korkmasını, suçlu hissetmesini ve özgüvenini zedelemeyi amaçlayan davranışlardır. Aşağılama/suçlama, yalnızlaştırma/mahrum bırakma ve tehdit etme/korkutma duygusal/sözel şiddet  içeren eylemlerdir. Örnek; aşağılama, küfür ve/veya hakaret etme, tehdit etme, başkalarının yanında küçük düşürme, lakap takma, sırlarını ifşa etme, her türlü eylemde söz sahibi olmaya çalışma, manipüle etme, koruma/sevme bahaneleri kullanarak partnerin hayatını kontrol etmeye çalışma, kendine zarar vermek ile tehdit etme vb. davranışlar.
 3. Cinsel şiddet: Partnerin hayır’ı kabul etmemesi ve onay inşası kurarak cinsel her türlü eyleme zorlamayı amaçlayan davranışlardır. Örnek; kişiyi isteği olmadan cinsel ilişkiye zorlamak, partneri onay vermesi için zorlamak, taciz, tecavüz, kıyaslama, doğum kontrol yöntemlerini kısıtlama/kabul etmeme, cinsel birliktelik sırasında ve/veya sonrasında küçümseyici söylemlerde bulunma, partner reddettiği zaman suçlu hissettirme gibi durumlar cinsel şiddete örnek olarak verilmektedir.
 4. Sosyal şiddet: Partnerin sosyal ilişkilerini kısıtlamayı, kontrol etmeyi ve partneri yalnızlaştırmayı amaçlayan davranışlardır. Örnek; Partnerin özel hayatına ve hayatındaki kişilere karşı kötü içerikli yorumlar yapmak,  kısıtlamak ve yalnızlaştırıp bulunduğu ortamlardan partnerin onayı olmadan tehdit ile uzaklaştırma, engelleme ve mesafe koymasını sağlamaya çalışmak sosyal şiddet örneklerindendir.
 5. Sanal şiddet: Partnerin kullandığı teknolojik aletleri ve sosyal medya platformlarını, kuşku ve güvensizlik duyguları ile kontrol etmeyi amaçlayan davranışlardır. Örnek; Sürekli aramak veya mesaj atmak, kişinin özel sosyal medya hesaplarının şifrelerini zorla istemek, sosyal medyada (internet ortamında) kişinin özel fotoğraflarını izni dahilinde olmadan paylaşmak, partnerin şahsi telefonunu izni olmadan karıştırmak, sosyal medya hesaplarının şifrelerini isteme, sosyal medyadaki arkadaşlara karışma, sildirme, engelletme, partnerin şahsi hesapları üzerinden hakaret ve tehdit içerikli mesajlar atmak/paylaşmak, cinsel içerikli mesajlar paylaşmak veya kişiden zorla cinsel içerikli fotoğraflar istemek, bulunan yerlerden fotoğraf veya konum istemek gibi davranışlar sanal şiddet örneklerindendir.
 6. Israrlı Takip (Stalking/Musallat olma): Devam eden veya biten bir ilişkiden sonra partneri devamlı olarak takip etme, partneri korkutmayı ve güvensiz hissettirmeyi amaçlayan davranışlardır. Fiziksel veya sanal yolları kullanarak takip etmek, hayır’ı kabul etmemek, kişinin özel hayatına ve alanına saldırmak, ısrarlı ve korku yaratacak takipte bulunmak örnek olarak verilmektedir.

İLİŞKİDE SARI VE KIRMIZI BAYRAK ANLAMINA GELEN BAZI DAVRANIŞLAR

İLİŞKİDEKİ SARI BAYRAKLAR:
Direkt olarak tehlikeyi işaret etmese de tehlike haline gelme potansiyeli olan, dikkat edilmesi gereken davranışlar.

 • İlişkinin fazla hızlı ilerlediğini hissetmeye sebep olan davranışlar
 • Farklı zamanlarda verilen farklı tepkiler, kararsız davranışlar
 • Kararların, duygu ve düşüncelerin hatırlanmaması, önemsenmemesi
 • Eski partnerler hakkında normalden fazla konuşulması
 • Önemsiz detaylar hakkında yalanlar söylenmesi
 • Başkalarının yanında davranış ve tutumların değişmesi
 • Sürekli aramak veya mesaj atmak
 • Partnerin yakın çevresinden sürekli bilgi almaya çalışmak
 • Partnerlerin, birbirlerinin boş vakitlerinin tamamını birlikte geçirmeye yönelik davranışları
 • Ani duygu geçişleri
 • Yıkıcı eleştiriler, demoralize edici davranışlar
 • Partnerin okuluna veya iş yerine, partnerin haberi olmadan gitmek
 • Devamlı hediyeler gönderme
 • Gidilen mekanlara gitme, takip etmeye yönelik davranışlar

İLİŞKİDEKİ KIRMIZI BAYRAKLAR:

Kişiye dair herhangi bir unsura açık veya örtülü bir biçimde yapılan baskı kurmaya, özsevgi ve özsaygıyı düşürmeye yönelik saldırganca davranışlardır. Tehlikeli bir ilişkiye işaret eder.

 • Kıskanç ve baskıcı davranışlar
 • Aldatmakla suçlayan tavırlar
 • Görünüşe, arkadaşlıklara, yaşam tarzına müdahale etmeye yönelik davranışlar
 • Partneri başka kimsenin onu istemeyeceğine inandırmaya yönelik söylemler
 • Partneri ve sevdiklerini tehdit etmek
 • Partnerin, karşı tarafı kendine zarar vermekle tehdit etmesi
 • Sarsmak, sıkıca tutmak, bir şeyler fırlatmak gibi davranışlar
 • Başka insanların yanında bağırmak, küçük düşürücü sözler sarf etmek
 • Cinsel ilişki sırasında baskı, hayır cevabını kabul etmemek
 • Hayatın her alanında partnerin etkisini hissetmek, bütün durumların onunla ilgili olmaya başlaması

FLÖRT ŞİDDETİNE MARUZ BIRAKILDIĞIMIZI FARK EDİNCE

 • Hislere güvenmek. Tehlikeli olduğunu hissettiğimiz davranışları görmezden gelmemek en önemli adım. Tehlikeli bir sürecin içinde olduğumuzu fark edince, durumu görmezden gelerek geçeceğini sanmak ne yazık ki yalnızca içinde bulunulan durumu bir süreliğine normalleştirmenin yanında, maalesef daha tehlikeli hale getiriyor.
 • Karşılaşılan kırmızı bayraklara karşı dikkatli olmak, inkar etmemek. Görmezden gelmek yerine özümsemek, değiştirmek yerine tehlikeli sınırlar içinde olduğunu fark etmek sürecin devamlılığı açısından oldukça önemli adımlar.
 • Duygularla değil mantıkla hareket etmek. Bir ilişkinin tamamen kötü davranışlardan oluşması oldukça zor, bu sebeple partneri hayatından çıkarma adımını atmaya yakınken birlikte geçirilen güzel zamanları, partnere dair iyi detayları hatırlamak gayet sıradan. Ancak unutmamak gerekir ki, güvensiz bir ilişkinin de iyi zamanları vardır. Güvensizlik göz ardı edilmemelidir.
 • Limitlerini belirlemek, kararlı olmak. Düzelmeye yönelik davranışlar görülse de tehlike sınırlarına girdiği görülen bir ilişkiye devam etmemek gerekir. Adımlar kararlı bir şekilde atılmalıdır.
 • Partneri kurtarmaya çalışmamak. İlişki içerisinde iki tarafın da partner olduğunu, karşı tarafın terapisti olmadığını hatırlamak. Partneri kurtarmakla yükümlü olunmadığını bilmek. Kendi mental ve duygusal durumunu önemsemek.
 • Çevreden destek almak. Bir ilişkiyi bitirmek herkes için zor bir durum olabilir, destek alma ihtiyacı duymak oldukça doğal. Aile ve arkadaşlardan destek almak, pozitif kişilerle vakit geçirmek sürecin daha iyi geçmesine yardımcı olabilir.
 • Profesyonel destek almaktan çekinmemek. Bu süreçte psikolojik desteğe ihtiyaç duymak oldukça normal ve sağlıklı bir süreç geçirmeye yardımcı.
 • Ayrılık kararını aile ve/veya arkadaşlardan en az bir kişi ile önceden paylaşmak.
 • Partner ile saygı sınırları içerisinde ancak kararlı bir konuşma yapmak. Bu konuşmanın ev gibi yalnız olunan bir ortamda yapılmaması kişiye daha güvende hissettirebilir.
 • Ayrılık sonrası partnerin tehlike arz eden davranışlarında çevreden yardım istemekten çekinmemek, susmamak. Bu durumda bize ulaşabileceğini unutma.
 • Bir ilişkinin seni tanımlayamayacağını bilmek. Toksik ilişkilerin kader değil bir adım olduğunu hatırlamak, kendine ilişki içerisinde edinilmiş kalıplar üzerinden değer biçmeyi bırakmak. Yalnız vakit geçirmek, kendini sevmeyi ve kabul etmeye yönelik davranışlar.

GÜVENLİK PLANINI OLUŞTUR

    I. Güvenlik Planı Nedir?

Güvenlik planı, şiddet, taciz ve istismar sırasında, bu durumların etkisinden uzaklaşmaya çalışırken veya uzaklaştıktan sonra güvenliğinizi sağlamak için kişiselleştirilmiş, pratik bir plandır. Bu plan, her kişiye özgü olarak farklılaşmakta ve her kişinin durumuna özel hayati bilgileri içermektedir. 

Güvenlik planının amacı; sizin çevrenizde güven duyduğunuz insanlara, arkadaşlarınıza ve ailenize yaşadığınız şiddet/istismar hakkında bilgi vermek, karşılaştığınız bu zorlu süreçle başa çıkabilmek için duygusal destek almak ve bireysel koşullarınıza uygun çeşitli kaynaklar dahil olmak üzere farklı senaryolara hazırlanmanıza ve bunlara yanıt vermenize yardımcı olmaktır. Bir güvenlik planına sahip olmak kendinizi güvenli bir alanda hissetmenizi sağlayabilir, stresinizi azaltabilir, kendinizi korumanıza yardımcı olabilir. Güvenlik planı içerdiği hayati bilgiler sebebiyle; şiddet/istismara maruz bırakılanlar başta olmak üzere, arkadaşlar, aile üyeleri veya başka birinin güvenliğinden endişe duyan herkes içindir!

 

    II. Fiziksel Güvenlik 

Şiddet/istismar uygulayan bir partnerle yaşarken, bu durumdan uzaklaşabilmek için bir güvenlik planı yaparken size yardımcı olacak bazı adımlar şunlardır:

 • Evinizdeki güvenli alanları belirleyin: Özellikle şiddet aracı olarak kullanılabilecek eşyalardan veya silahlardan uzak olacak çıkış yolları tespit edin, tartışma sırasında veya tartışma yaşayacağınızı hissettiğiniz anda bu alanlara gitmeye çalışın.
 • Güven duyduğunuz kişiler, arkadaşlarınız veya aileniz de dahil olmak üzere yardım için hangi numaraları arayacağınızı, acil yardım hatlarını ve başvurabileceğiniz kurum/kuruluşları bilin ve her zaman erişilebileceğiniz bir telefon bulundurun. (Acil yardım hatlarına ve başvurulabilecek kurum ve kuruluşlara “Yasal Korumalar” başlığı altından ulaşabilirsiniz.)
 • Partnerinizin şiddet eylemlerini görmezden gelmeyin ve cebir içeren davranışlarının neler olduğuna dikkat edin: Bu sayede size ve başkasına yönelik gelebilecek fiziksel şiddet riskini anlayabilir/değerlendirebilirsiniz.
 • Yaşadığınız durumu güvendiğiniz arkadaşınıza veya komşunuza anlatın/bilgi verin: Yardıma ihtiyaç duyduğunuz anda onların görebilecekleri/anlayabilecekleri bir sinyal vereceğiniz konusunda bir plan geliştirebilirsiniz. Ayrıca kriz anlarında bu kişilere kiminle iletişime geçebileceklerine ya da kiminle iletişime geçmemelerine dair talimatlar verin.
 • Günün farklı zamanlarında evden çıkmak/uzaklaşmak için birkaç makul nedenler oluşturun: Örneğin markete, bakkala gitmek, arkadaşlarınızla zaman geçirmek, işte daha uzun süre kalmak, tamamlanması gereken gereksiz işler bulmak vb. 
 • Mümkünse, güvenlik planınızı deneyerek güvenli bir şekilde evden çıkabildiğinize emin olun.
 • Partneriniz planınızı öğrenirse ne yapacağınızı planlayın.
 • Tabanca ve bıçak gibi silahları kilitli tutun ve mümkün olduğunca erişilemez bir şekilde saklayın. Güvenliğiniz konusunda endişeleriniz varsa, lütfen yasal korumalardan yararlanmak için polise, savcılığa veya avukata ulaşın.
 • Aracınız varsa yakıtını dolu tutun. Mümkünse, araca hızlı erişim sağlayabileceğiniz yakınlıkta park edin. 
 • Eğer bulunduğunuz durumda şiddet kaçınılmazsa, kendinizi fiziksel olarak olabildiğince küçültün. Bir köşeye giderek, yüzünüzü korumalı ve kollarınız başınızın her iki yanında, parmaklarınız birbirine dolanmış olacak şekilde fiziksel olarak kendinizi koruma altına alın. 
 • Güvenliğinizi sağlamak için hukuki yollara başvurmaktan çekinmeyin.

 

    III. Duygusal Güvenlik:

Duygusal güvenliğinizi sağlamak da fiziksel güvenliğiniz kadar önemlidir. Duygusal güvenlik her birey için farklı olabilir, ancak duygusal güvenliğiniz için planlama yapmak şiddet/istismar karşısında mücadele ederken duygularınızı ve kararlarınızı değerlendirmenize yardımcı olur. Duygusal güvenlik planlaması, aynı zamanda şiddetin/istismarın etkileriyle başa çıkmanıza yardımcı olmak için size direnç oluşturacaktır. Bir duygusal güvenlik planı oluşturmanıza yardımcı olacak bazı adımlar şunlardır:

 • Sizi destekleyen insanlar bulun. Güvendiğiniz, kendinizi yakın hissettiğiniz bir arkadaş veya aile üyesi, karşı karşıya kaldığınız zor durumlar içerisinde düşünmek ve olası seçenekleri tartışmak için sakin bir atmosfer yaratmaya yardımcı olabilir.
 • Yardım ve destek alabileceğiniz yerleri belirleyin ve bunlara yönelik bilgi edinmeye çalışın. Yaşadığınız çevrede başvurabileceğiniz kurum ve kuruluşların neler olduğunu, destek alabileceğiniz psikolojik ve hukuki hizmetlerin neler olduğunu öğrenmek için sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçebilir, yaşadığınız ildeki baronun veya belediyelerin kadın hakları merkezini arayabilirsiniz. Kendinizi rahat hissetmediğiniz hiçbir şeyi yapmak zorunda olmadığınızı unutmayın, ancak küçük adımlar atmak kendinizi hazır ve rahat hissettiğinizde başvurabileceğiniz seçeneklerin daha mümkün olduğunu görmenize yardımcı olacaktır. 
 • Sahip olduğunuz değeri kendinize hatırlatın. Hiç kimsenin ve hiçbir şeyin, ne kadar özel, önemli ve güçlü biri olduğunuzu size unutturmasına izin vermeyin. Değerinizi fark etmek ve kendinize hatırlatmak duygusal sağlığınız için çok önemlidir. Şiddet ve baskı içeren davranışların tek sorumlusu bu eylemleri gerçekleştiren kişidir. Bu davranışların sebebi olarak sizin veya sizin herhangi bir davranışınızın gösterilmesi de şiddettir.   

ŞİDDET İÇEREN İLİŞKİNİ SONLANDIRMAYI DÜŞÜNÜYORSAN

Şiddet içeren ve güvensiz bir ilişkiyi bitirmek istediğimizde; cesaretimizi korurken ve kararlı davranırken aynı zamanda olası şiddet risklerine karşı planlamalar yapmak ve önlemler almak gerekebilir. 

 • Eğer fiziksel şiddete maruz kaldıysanız vücudunuzda meydana gelen yaralanmaları fotoğraflayarak kaydedin. 
 • Maruz kaldığınız şiddet olaylarını, bunların meydana geldiği tarihleri, size yapılan tüm tehditleri, şiddet, hakaret içeren tüm yazışmaları not edin, kaydedin. Bunları güvenli bir yerde saklayın.
 • Güvendiğiniz birine, arkadaşlarınıza veya ailenize neler olduğunu anlatın ve sizin için en güvenli ayrılık planını oluşturun.
 • Hukuki ve/veya psikolojik yardım almak isterseniz bunun için neler yapabileceğinizi belirleyin. 
 • Yalnız olduğunuzda ayrılmanın güvenli olmadığını düşünüyorsanız, kamusal bir alanda ya da telefon, mesaj gibi araçlarla ayrılabilirsiniz. 
 • Güven duyduğunuz bir yakınınızı, arkadaşınızı veya ailenizi bu durumdan haberdar edin.
 • İlişkiyi sonlandırma konusunda kararlı olduğunuzu belirtin.
 • Ayrılık kararınıza rağmen eski partnerinizin sizi rahatsız ve huzursuz eden veya size zarar veren davranışlarının olması halinde hukuki yollara başvurabileceğinizi, hakkında koruma kararı alabileceğinizi bilin. 
 • Şiddet içeren bir ilişkiyi bitirdikten sonra eski partnerinle iletişim kurmaktan kaçınmak gerekir, eğer o seninle ısrarlı bir şekilde iletişim kurmaya çalışırsa yasal yollara başvurmalısın. 
 • Koruma kararınız varsa, onaylı bir kopyasını her zaman yanınızda bulundurun ve arkadaşlarınıza, komşularınıza veya işverenlere yürürlükte olan bir koruma kararınızın olduğunu bildirin.
 • Sizin tehlikede olabileceğinizi düşündüklerinde (eğer bunu yapmakta kendinizi rahat hissediyorsanız) arkadaşlarınızı, ailenizi, komşularınızı ve iş arkadaşlarınızı nasıl ve ne zaman yardım isteyecekleri konusunda uyarın.

NEREYE BAŞVURABİLİRİM?

Şiddet/istismar tehlikesi altındayken, bunlara maruz kaldığınızda nereye ve nasıl başvuracağınız konusunda yardım ve destek almak istiyorsanız aşağıdaki kurum ve kuruluşlar ile iletişime geçebilirsiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için; “Kadın Hakları Rehberi”ni okuyabilirsin. 

 • Polis Merkezleri: Alo 155 Polis İmdat
 • Jandarma Karakolları: Alo 156 Jandarma İmdat
 • Cumhuriyet Başsavcılığı
 • Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli Sosyal Hizmet Danışma Hattı: Alo 183
 • ŞÖNİM (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi)
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri: (0312) 705 40 00
 • Kadın Sığınma Evleri: 0507 37 60
 • Barolar
 • Gelincik Merkezi (444 43 06)
 • Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı: 0533 408 19 90
 • Mor Salkım Derneği: 0531 033 88 44
 • Kadın Dayanışma Vakfı – Kadın Danışma Merkezi: 0312 432 07 82
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi: 0312 507 24 27
 • Çankaya Belediyesi Kadın Danışma Merkezi: 0312 458 89 00
 • Keçiören Belediyesi Kadın Danışma Merkezi: 0312 359 33 22
 • Yenimahalle Belediyesi Kadın Danışma Merkezi: 0312 332 08 71
 • KAMER: 0530 664 44 10
 • Kadın Dayanışma Vakfı: 0312 430 40 05
 • Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu: 0212 912 42 43
 • Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı: 0212 656 96 96 ve 0549 656 96 96
 • Belediyelerin Kadın Danışma Merkezleri

BİR ARKADAŞIN FLÖRT ŞİDDETİNE MARUZ KALIYORSA NE YAPABİLİRSİN?

Bir arkadaşının partneriyle ilişkisinde flört şiddetine maruz kaldığını gözlemlemiş ya da şahit olmuş olabilirsin. Bu konu hakkında ne yapacağını bilmiyor olabilirsin veya bu konuda fikrimi söylersem karşı taraftan alacağın bu konunun seni ilgilendirmeyeceği, sorunun onların kendi aralarında olduğuna dair cümleler duymaktan kaçınıyor olabilirsin. Ayrıca kendi içinde de bu beni ilgilendirmez diye de düşünüyor olabilirsin. Bu yüzden de ne yapacağını bilemiyor olabilirsin. Bu konuda bizim sana önerilerimiz şöyle:

 • Arkadaşının yaşadığı şiddete müdahale etmen ve bu şiddete karşı ona destek olman çok önemli.
 • Arkadaşınla gözlemlerini ya da şahit olduğun şiddet durumunu konuşmayı dene. Ona nasıl hissettiğini sor, onu anlamaya çalış. Yargılamadan ve suçlamadan dinlemek çok önemlidir. Anlayışın ve desteğin sayesinde yalnız olmadığını hissedecek ve senden güç alacaktır.
 • Arkadaşının başvurabileceği, destek alabileceği yerlerle ilgili bilgi verebilirsin. Örneğin; sivil toplum kuruluşları, baroların kadın hakları merkezleri ve belediyelerin kadın dayanışma merkezleri gibi.
 • Şiddet türlerini anlamasını, fark etmesini sağlayabilirsin ve bu konuda bildiklerini arkadaşlarınla paylaşabilirsin.
 • Arkadaşının yaşadıklarına saygı duyman onu yargılamaman çok önemli. İlişkisini ya da partneriyle iletişimini ne zaman bitireceğini sadece kendisi karar verebilir. Sen ona sadece destek olmalısın.

GÜVENLİ İLİŞKİ TESTİ DEĞERLENDİRME DÖKÜMANI

Güvenli ilişki testindendeki sorularda bulunan davranışların niteliklerini BURADAKİ döküman ile değerlendirebilirsiniz.