Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Taciz nedir, cinsel saldırı nedir?

Flört şiddeti kendi içinde 6 konu başlığı altında incelenebilir.

Fiziksel şiddet: Kasıtlı olarak partnerin bedenine temas veya eşya kullanarak zarar vermeyi amaçlayan davranışlardır. Fiziksel güç kullanarak kişiye zarar vermek, partnere karşı istenmeyen davranışlarda bulunmak, çekiştirmek, sarsmak, tokat atmak, ısırmak gibi kişinin bedenine zarar verecek davranışlarda bulunmak fiziksel şiddet örnekleri arasında sayılmaktadır. Örnek; tokat atma, sarsma, itme, çekiştirme, tekme atma, ısırma, nesne fırlatma, bıçak veya silah çekme vb. davranışlar.

Duygusal/Sözel şiddet: Partnerin korkmasını, suçlu hissetmesini ve özgüvenini zedelemeyi amaçlayan davranışlardır. Aşağılama/suçlama, yalnızlaştırma/mahrum bırakma ve tehdit etme/korkutma duygusal/sözel şiddet içeren eylemlerdir. Örnek; aşağılama, küfür ve/veya hakaret etme, tehdit etme, başkalarının yanında küçük düşürme, lakap takma, sırlarını ifşa etme, her türlü eylemde söz sahibi olmaya çalışma, manipüle etme, koruma/sevme bahaneleri kullanarak partnerin hayatını kontrol etmeye çalışma, kendine zarar vermek ile tehdit etme vb. davranışlar.

Cinsel şiddet: Partnerin hayır’ı kabul etmemesi ve onay inşası kurarak cinsel her türlü eyleme zorlamayı amaçlayan davranışlardır. Örnek; kişiyi isteği olmadan cinsel ilişkiye zorlamak, partneri onay vermesi için zorlamak, taciz, tecavüz, kıyaslama, doğum kontrol yöntemlerini kısıtlama/kabul etmeme, cinsel birliktelik sırasında ve/veya sonrasında küçümseyici söylemlerde bulunma, partner reddettiği zaman suçlu hissettirme gibi durumlar cinsel şiddete örnek olarak verilmektedir.

Sosyal şiddet: Partnerin sosyal ilişkilerini kısıtlamayı, kontrol etmeyi ve partneri yalnızlaştırmayı amaçlayan davranışlardır. Örnek; Partnerin özel hayatına ve hayatındaki kişilere karşı kötü içerikli yorumlar yapmak, kısıtlamak ve yalnızlaştırıp bulunduğu ortamlardan partnerin onayı olmadan tehdit ile uzaklaştırma, engelleme ve mesafe koymasını sağlamaya çalışmak sosyal şiddet örneklerindendir.

Sanal şiddet: Partnerin kullandığı teknolojik aletleri ve sosyal medya platformlarını, kuşku ve güvensizlik duyguları ile kontrol etmeyi amaçlayan davranışlardır. Örnek; Sürekli aramak veya mesaj atmak, kişinin özel sosyal medya hesaplarının şifrelerini zorla istemek, sosyal medyada (internet ortamında) kişinin özel fotoğraflarını izni dahilinde olmadan paylaşmak, partnerin şahsi telefonunu izni olmadan karıştırmak, sosyal medya hesaplarının şifrelerini isteme, sosyal medyadaki arkadaşlara karışma, sildirme, engelletme, partnerin şahsi hesapları üzerinden hakaret ve tehdit içerikli mesajlar atmak/paylaşmak, cinsel içerikli mesajlar paylaşmak veya kişiden zorla cinsel içerikli fotoğraflar istemek, bulunan yerlerden fotoğraf veya konum istemek gibi davranışlar sanal şiddet örneklerindendir.

Israrlı Takip (Stalking/Musallat olma): Devam eden veya biten bir ilişkiden sonra partneri devamlı olarak takip etme, partneri korkutmayı ve güvensiz hissettirmeyi amaçlayan davranışlardır. Fiziksel veya sanal yolları kullanarak takip etmek, hayır’ı kabul etmemek, kişinin özel hayatına ve alanına saldırmak, ısrarlı ve korku yaratacak takipte bulunmak örnek olarak verilmektedir.

İLİŞKİDE SARI VE KIRMIZI BAYRAK ANLAMINA GELEN BAZI DAVRANIŞLAR

TEST TEST TEST TEST TEST TEST TEST

FLÖRT ŞİDDETİNE MARUZ BIRAKILDIĞIMIZI FARK EDİNCE

TEST TEST TEST TEST TEST TEST TEST

GÜVENLİK PLANINI OLUŞTUR

TEST TEST TEST TEST TEST TEST TEST

ŞİDDET İÇEREN İLİŞKİNİ SONLANDIRMAYI DÜŞÜNÜYORSAN

Şiddet içeren ve güvensiz bir ilişkiyi bitirmek istediğimizde; cesaretimizi korurken ve kararlı davranırken aynı zamanda olası şiddet risklerine karşı planlamalar yapmak ve önlemler almak gerekebilir.

Eğer fiziksel şiddete maruz kaldıysanız vücudunuzda meydana gelen yaralanmaları fotoğraflayarak kaydedin.
Maruz kaldığınız şiddet olaylarını, bunların meydana geldiği tarihleri, size yapılan tüm tehditleri, şiddet, hakaret içeren tüm yazışmaları not edin, kaydedin. Bunları güvenli bir yerde saklayın.
Güvendiğiniz birine, arkadaşlarınıza veya ailenize neler olduğunu anlatın ve sizin için en güvenli ayrılık planını oluşturun.
Hukuki ve/veya psikolojik yardım almak isterseniz bunun için neler yapabileceğinizi belirleyin.
Yalnız olduğunuzda ayrılmanın güvenli olmadığını düşünüyorsanız, kamusal bir alanda ya da telefon, mesaj gibi araçlarla ayrılabilirsiniz.
Güven duyduğunuz bir yakınınızı, arkadaşınızı veya ailenizi bu durumdan haberdar edin.
İlişkiyi sonlandırma konusunda kararlı olduğunuzu belirtin.
Ayrılık kararınıza rağmen eski partnerinizin sizi rahatsız ve huzursuz eden veya size zarar veren davranışlarının olması halinde hukuki yollara başvurabileceğinizi, hakkında koruma kararı alabileceğinizi bilin.
Şiddet içeren bir ilişkiyi bitirdikten sonra eski partnerinle iletişim kurmaktan kaçınmak gerekir, eğer o seninle ısrarlı bir şekilde iletişim kurmaya çalışırsa yasal yollara başvurmalısın.
Koruma kararınız varsa, onaylı bir kopyasını her zaman yanınızda bulundurun ve arkadaşlarınıza, komşularınıza veya işverenlere yürürlükte olan bir koruma kararınızın olduğunu bildirin.
Sizin tehlikede olabileceğinizi düşündüklerinde (eğer bunu yapmakta kendinizi rahat hissediyorsanız) arkadaşlarınızı, ailenizi, komşularınızı ve iş arkadaşlarınızı nasıl ve ne zaman yardım isteyecekleri konusunda uyarın.

NEREYE BAŞVURABİLİRİM?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

BİR ARKADAŞIN FLÖRT ŞİDDETİNE MARUZ KALIYORSA NE YAPABİLİRSİN?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

GÜVENLİ İLİŞKİ TESTİ DEĞERLENDİRME DÖKÜMANI

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Güvenli ilişki testindendeki sorularda bulunan davranışların niteliklerini BURADAKİ döküman ile değerlendirebilirsiniz.