fbpx

Toplumsal Cinsiyet Göstergeleri

Toplumsal Cinsiyet Göstergeleri

Kadınlar, gün içerisinde yemek yapma, bulaşık ve çamaşır yıkama, alışveriş yapma, ev halkının tüm ihtiyaçlarını gidermek gibi çeşitli faaliyetlerde bulunmasına rağmen emeklerinin karşılığını alamamaktadır. Karşılıksız bırakılan bu emek türü ‘’Hane içi karşılıksız emek’’ olarak anılmaktadır.

Herhangi bir iş kolunda ücretli olarak çalışan kadınlarda da durum aslında pek de farklı değil. İşten eve yorgun gelen kadın, ev içinde de mesaisine devam ediyor fakat ne yazık ki ev içindeki emeğinin karşılığını alamıyor. İş ve ev dengesini oturmakta zorluk yaşayan kadınların ş yerindeki performans düşüklüğü de maaşlarına yansıyor ve erkeklerle aynı işi yapmalarına karşın, erkeklerden daha düşük maaşla çalışmak durumunda kalıyorlar.

Kadının ev içindeki emeği görünmez haldeyken, ücretli bir iş kolunda çalışıyor olması da ek gelir olarak görülmekte, yani ana faaliyet kolu olarak görülmemektedir. Kadın girişimciliğini ve kadın istihdamını destekleme politikaları da bu algının yıkılması hususunda getirilen çözüm önerileri arasında yerini almaktadır.

Fakat işgücü istatistiklerine bakıldığı zaman durum hiç de iç açıcı görünmemekte;

TÜİK iş gücü istatistiklerine bakıldığı zaman 2017 yılında 11.133 kadın ev işleriyle meşgul olduğu için istihdam sürecine dahil olmamaktadır.

TÜİK’in yapmış olduğu Hanehalkı İşgücü Araştırmasına göre; 2017 yılında 25 yaş üstü istihdam edilen erkek oranı yüzde 76,9 iken kadın oranı ise yüzde 34,2 olarak kaydedilmiştir.

TÜİK’in düzenlemiş olduğu Cinsiyete göre ücretli işlere ve ücretsiz ev işlerine harcanan faaliyet süreleri incelendiği takdirde erkekler 53 dakika ücretsiz ev işleriyle ilgilenirken, kadınlarda bu süre 4 saat 35 dakika olarak görülmektedir. Bahsedilen bu oranlar, değinilen tanımlarla tam olarak örtüşmektedir. Oysa kadınların yer almadığı ekonomi, kanadı kırık bir uçak gibidir. Kadının etkin olarak rol almadığı ekonomiler hiçbir zaman kalkışa geçemezler.

Yararlanılan kaynaklar:

http://www.keig.org

http://www.tuik.gov.tr/PreTablo.do?alt_id=1068 Toplumsal Cinsiyet Göstergeleri

 

Nilüfer Dilara Ar

Yorum Yok

Yorum Yazmak