fbpx

Komuta Lider Kadınlarda: Yükselen Hibrit Tehdit

a. Türk savunma sanayii kadın erkek dağılımını %43 olarak raporlamaktadır. Ancak, gerçekte hala kritik askeri pozisyonlarda kadınlara yer verilmemesi bir yana, bazı konumlara kadınların atanması tamamen yasaktır. Savunma sanayii yönetici pozisyonlarının sadece %7’sini kadınlar oluşturmaktadır.

b. Dünyada artan göç, iklim krizleri, kültürel kutuplaşmalar ve beraberinde artan teknolojilerden dolayı kuvvetler arasındaki göreceli güç bozulmaları kriz ortamını alevlendirmiştir. Devlet dışı silahlı aktörlerin düzenli ordulara güç olarak “denk” gelebildiği durumlar söz konusudur. Bu değişen harp anlayışına Hibrit Savaş denmektedir.

c. Ülkelerin sadece bir kıvılcımla şiddetli savaşlara girebileceği, insani krizlere yol açabileceği bir gerçektir. Gelişmekte olan ülkelerin ellerinde ileri teknoloji silah sistemleri ülkelere sahte bir güven hissi sağlamaktadır. En korkutucu senaryo ise bu sahte güven üzerine hareket edilen savaşların yaratacağı insan kayıpları ve insani krizlerdir.

ç. Yukarıda belirtilen nedenle değişen harp sahasının anlaşılması ve bütün bu krize “savaşı kazanma” açısı yerine “güvenlik ve barışı sağlama” açısı ile yaklaşılması gerekmektedir.

d. Türkiye’de kısmi olarak üzerinde çalışılan ve yeterince bilinmeyen bu değişimlerin öncülüğünü kadın liderlerin yapabilmesi ve kariyerlerinde önde başlamalarına yardımcı olabilmek adına bu proje ABD Ankara Büyükelçiliği fon desteği ile başlatılmıştır.

e. Proje kapsamında seçilen kadın liderlere;

(I)    Kariyerlerine yardımcı olmak üzere yetenek gelişimi eğitimleri verilecektir,

(II)   Hibrit Savaş, değişen güvenlik ortamı, güvenlik ve barış çalışmaları üzerine hem yurtdışı hem yurtiçi önde gelen alan uzmanları ile çalıştaylar düzenlenecektir.

(III) Yukarıda bahsi geçen konular hakkında kapsamlı bir okuma listesi ve erişimi zor kaynakların kütüphanesi oluşturulacak ve sunulacaktır.

(IV) Proje kapsamında kadın liderlere yönelik Hibrit Savaşı konu alan bir harp oyunu geliştirilecektir. Harp oyunu yöntemi 1800’lü yıllardan beri subayların eğitiminde kullanılan ana eğitim aracı olmuştur.

Kadınların sosyal, ekonomik ve siyasi alanda güçlenmesi KızBaşına’nın en büyük hedeflerinden biri olup bu amaçla geliştirilen “Komuta Lider Kadınlarda” isimli projede, Türkiye’de kadınların savunma ve güvenlik sektöründe, stratejik karar verme mekanizmalarında, iç ve dış politika masasında yerinin artırılması ve bu sayede barış ve güvenliğin kalıcı ve kapsayıcı olarak devam etmesi hedeflenmektedir. Komuta Lider Kadınlarda projesi, bu alanlarda kadını güçlendirmek amacıyla ‘’Women in Command: Hybrid Threat Rising’’ olarak adlandırılan Türkiye’nin ilk sivil, ilk hibrit harp temalı ve doğrudan kadın liderlerin eğitilmesi amacıyla geliştirilen ilk harp oyununa hayat vermektedir. 

Proje, 6 hafta boyunca lider kadınları stratejik karar verme, insani krizler, uluslararası krizler, Barış süreçleri, Güvenlik çalışmaları konusunda çalıştaylarla destekleyecek ve kadınların yalnızca hayatlarında yaşadıkları krizleri değil, ulusal krizleri dahi çözümlemesine katkı sağlayacaktır. Dahası, katılımcıların kariyerlerini desteklemeleri için hazırlanan bu proje, lider kadınların uluslararası düzeyde bağlantılar kurmalarına bir kapı olacaktır. Türkiye’nin ilk sivil Harp oyunuyla çalıştaylarda öğrenilenler pekiştirilecek, oyunda krizleri en iyi yöneten kişilerin sürpriz ödüller ve sertifikalar kazanma şansı olacaktır.

İngilizce olarak gerçekleştirecek proje Eylül ayı boyunca devam edecek olup alanında uzman kişiler tarafından eğitimlerle desteklenecektir. Bu süreç boyunca çevrimiçi olarak eleme, çeyrek final ve yarı final turnuvaları düzenlenecektir. 

NOT: Proje çerçevesinde uygulaması yapılacak harp oyunu tamamen İngilizcedir.

Çalıştay tarihleri: 

Birinci Harp Oyunu Liderlik Programı ve Çalıştayı: 28 Ağustos 2021

İkinci Harp Oyunu Liderlik Programı ve Çalıştayı: 15 Eylül 2021

Çalıştay ve turnuvalar: 30 Ağustos & 26 Eylül 2021

Yarı final: 2 Ekim 2021 – 10 Ekim 2021

Final: 16 Ekim 2021 – 24 Ekim 2021

Konferans ve ödül töreni: 30 Ekim

Ödüller: 

1.ye 7.000TL 

2.ye 5.000TL

3.ye 3.000TL 

Çalıştay konuşmacıları:

Katılım şartları: Kriz yönetimi, barış süreçleri, kritik karar alma süreçleri, stratejik düşünme, müzakere alanlarına ilgi duyan, kendisini geliştirmek isteyen, İngilizceye hakim 18-24 yaş aralığındaki lider kadınların başvuruları beklenmektedir.