anasayfa deneme

5000 | VOLUNTEERS

34 | PROJECTS

11 | AWARDS

Projects

Who is KızBaşına (Just a Girl)?

Play Video

Cinsel haklar ve cinsel sağlık konusunda bilgini ölçmek ve bu alanda daha fazla öğrenme ve farkındalık yaratmak için hazırladığımız Cinsel Sağlık Testi’ni çözebilir ve arkadaşlarınla paylaşabilirsin!

Kız Başına (Just a Girl) is a social responsibility platform in Turkey that works to reduce forms of violence based on gender inequality. By joining KızBaşına, you can develop yourself according to your interests and skills and, by finding opportunities to work on our projects, you can support us in our fight against gender-based violence.

Basında "KızBaşına"


ODTÜ Öğrencilerinin Uluslarası Başarısı

Videos & Programs

KONUŞSAK MI?

In our YouTube program called 'Konuşsak mı?' (Let's Talk!), we do makeup that is meaningful for our esteemed guests in each episode. While removing the makeup, we engage in conversation and also discuss societal stereotypes.

From now on, with our newsletter we will send to your email at the end of every month, you will be able to learn about the news from the World and the latest updates on our projects as the KızBaşına team. In this way, you will be able to keep up with the feminist agenda and not miss out on the work done by the KızBaşına team.

Subscribe now!

AYRIL KANKA

Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan ilişkileri konuşup tartıştığımız yeni programımız ‘’Ayrıl Kanka’’ya hepiniz hoşgeldiniz! Her hafta başka bir ilişki konusunu ele alırken bazen gülüp bazen ağlayacağımız programımızda, ilişkilerdeki toksik hareketlere artık bir dur diyeceğiz. Hem sizden gelen hikayeler üzerine konuşup sohbet edeceğiz, hem de kendi hikayelerimizi sizlerle paylaşacağız. Bizi takip etmeyi unutmayın!

en_USEnglish