fbpx

Cinsel Saldırı Yardım Rehberi

1) Taciz nedir, cinsel saldırı nedir?

Cinsel taciz suçu, bir kimsenin kendi arzularını tatmin etmek için karşı tarafı, tarafın rızası olmaksızın ve bedensel herhangi bir temas içermeksizin rahatsız etmesidir. Halk arasında “laf atma” olarak bilinen bu durum TCK 105’de düzenlenmiştir. Cinsel taciz suçu telefonla, sosyal medya üzerinden ya da internet yolu ile de işlenebilir. Ayrıca bu suç ani nitelikte olabileceği gibi devamlı da olabilir.
Cinsel saldırı suçunun oluşması için ise mağdur ve fail arasında anlık bile olsa bir bedensel temas olması şarttır. Bu temas; dokunma, okşama, sürtünme ya da başka şekilde yapılmış her türlü teması kapsar. Bu suç TCK 102’de ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir.
Örneğin,
Bir kimsenin sürekli olarak sizi internet aracılığıyla rahatsız etmesi, hoşlanmayacağınız cinsel içerikli fotoğraflar yollaması cinsel taciz suçunu oluşturur.
Bir kimsenin sizi, cinsel amaçla telefonla arayarak rahatsız etmesi cinsel taciz suçunu oluşturur.
Bir kimsenin size, whatsapp, instagram, twitter, facebook aracılığıyla “konuşmak ister misin, istemezsen kimsenin haberi olmaz” gibi mesajlarla cinsel amaçla mesaj atması cinsel taciz suçunu oluşturur.
Bir kimsenin size, cinsel amaçlı “el hareketi yapma, öpücük atma” gibi eylemleri cinsel taciz suçunu oluşturur.
Bir kimsenin size, toplu taşımada sizi rahatsız edecek şekilde cinsel amaçla “dokunması, okşaması” cinsel saldırı suçunu oluşturur.
Bir kimsenin sizi, rahatsız edecek şekilde “öpmesi” cinsel saldırı suçunu oluşturur.
UNUTMAYIN “BİR KİMSE” SİZE EN YAKIN KİŞİ DE OLABİLİR.
KORKMAYIN, UTANMAYIN.

2) Cinsel suçlar nelerdir?

• Cinsel istismar suçu: TCK 103’te düzenlenen bu suça göre, 15 yaşını tamamlamamış çocuklara karşı herhangi bir bedensel temasta bulunarak cinsel amaçla işlenen her türlü fiil suçtur ve cezalandırılır. Ayrıca 15 yaşını geçmiş her çocuğa karşı; hile, tehdit, cebir veya iradesini etkileyen herhangi bir nedenle çocuğun bedeni üzerinde onun cinsel dokunulmazlığını ortadan kaldıran her hareket de bu madde kapsamında değerlendirilir.
• Cinsel saldırı suçu; TCK 102’de düzenlenen bu suça göre; kural olarak ergin kişilere veya 15-18 yaş aralığındaki çocuklara herhangi bir tehdit, cebir, hile olmaksızın bedensel temasta bulunarak cinsel amaçla işlenen her fiil suç kabul edilir.
• Cinsel taciz suçu; TCK 105’te düzenlenen bu suça göre; mağdurun yaşına bakılmaksızın ve fail ile mağdur arasında bir temas olmadan, herhangi bir kanal aracılığıyla cinsel davranışlarla işlenen her fiil cezalandırılır.
• Reşit olamayanla cinsel ilişki suçu; TCK 104’te düzenlenen bu suça göre; 15-18 yaş grubundaki çocuklarla, çocuğu rızası ile birlikte cinsel ilişkiye girilmesi halinde fail cezalandırılır.

3) Cinsel suç mağduruyum, ne yapmalıyım?

• Öncelikle size karşı yapılan her eylemin bir suç olduğunun farkına varın. İşlenen hiçbir suçtan siz sorumlu değilsiniz, bunu unutmayın.
• Suç duyurusunda bulunmak yapılacak en iyi şeydir. Bu yüzden kanıtların kaybolmaması için kıyafetlerinizi yıkamayın ve mümkünse duş almayın.
• Bir doktora başvurarak saldırı anında darp edildiğinize dair rapor alabilirsiniz. Korkmadan ve utanmadan bir doktora başvurun ve doktorun her sorusunu açıkça cevaplayın. Unutmayın bu suçun mağduru sizsiniz. Aldığınız darp raporu üçüncü kişilerle rızanız dışı paylaşılmaz.
• Suçu kanıtlayamamaktan korkmayın. Elinizde bulunan sağlık raporu ve kanıtlar durumu açıklayacaktır. En önemli kanıt sizsiniz ve HUKUK VE YASALAR KADININ YANINDADIR.
• Kendinizi iyi hissetmek için kendinize yakın gördüğünüz bir tanıdığınıza durumu anlatabilirsiniz. Unutmayın bu da aynı hırsızlık suçu gibi bir suç. Utanılacak ya da çekinilecek bir durum yok.
• Yaşadığınız travmayı tek başınıza atlatmanız zor olabilir. Psikolojik destek almak süreci atlatmada size çok yardımcı olacaktır.

4) Sosyal medya üzerinden cinsel tacize maruz kalıyorum, ne yapmalıyım?

• İlk yapmanız gereken şey hiçbir şeyi silmemektir.
• Konuşmaların ekran fotoğrafını alın ve elinizde ne kadar kanıt (cinsel içerikli fotoğraf vb.) varsa dosyalayın.
• En yakın karakola gidin, siber suçlar ve sanal şikâyet bölümüne başvurun.
• 18 yaşından küçük iseniz yanınızda veliniz ile gitmeniz gerekmektedir.

5) Nerelere başvurabilirim?

• Polis Merkezleri (veya Alo 155 Polis İmdat) ve Jandarma Karakolları (veya Alo 156 Jandarma İmdat)
• Cumhuriyet Başsavcılığı
• Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli Sosyal Hizmet Danışma Hattı; Alo 183
• Sağlık Kuruluşları
• ŞÖNİM (Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi)
• Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri
• Kadın Sığınma Evleri
• Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü
• Barolar
• Gelincik Merkezi (444 43 06 )
• Kadın Sivil Toplum Kuruluşları
• Belediyelerin Kadın Danışma Merkezleri
ACİL Danışma Hatları

Polis İmdat : ALO 155

Jandarma İmdat : ALO 156

Acil Yardım Hattı : 112 ACİL

Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı : (0212) 656 96 96 ve (0549) 656 96 96

Sosyal Yardım Hattı : ALO 144

Gelincik Merkezi Hattı : 444 43 06

Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli
Sosyal Danışma Hattı : ALO 183

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı : 0533 408 19 90

Mor Salkım Derneği : 0531 033 88 44

Kadın Dayanışma Vakfı – Kadın Danışma Merkezi : 0312 432 07 82

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma Merkezi : 0312 507 24 27

Çankaya Belediyesi Kadın Danışma Merkezi : 0312 458 89 00

Keçiören Belediyesi Kadın Danışma Merkezi : 0312 359 33 22

Yenimahalle Belediyesi Kadın Danışma Merkezi : 0312 332 08 71

6) Cinsel tacize uğramış biri nasıl desteklenmelidir?

Birisi cinsel saldırıya uğradığında, bu konuda konuşmayı seçtiği kişiler hayati bir rol oynar. Destekleyici bir aile ferdi, arkadaş veya iş arkadaşı önemli bir destek ve yardım kaynağı olabilir. Nasıl cevap vereceğinizi bilmek zor olabilir ve yanlış bir şey yapma konusunda kaygı duyabilirsiniz. Bu noktada yapılabilecek bazı basit eylemler vardır. Ancak profesyonel yardım da gerekebilir.

1. Birisi size cinsel saldırıya uğradığını söylediğinde, rolünüz bundan sonra ne yapılacağı konusunda ona inanmak, onu desteklemek ve ona yardımcı olmaktır. Pek çok soru sormayı istemek doğaldır, ancak sorgulamak zorlayıcı his yaratabilir. Soru sormadan önce dinleyin.

2. Bazı kişiler deneyimleri hakkında hemen konuşmak isterler, bazıları ise bunu yapmak istemezler. Kişinin sözünü kesmeden dinlemeyi teklif etmek ve bir saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişi konuşmaya hazır olduğunda orada olup yargılayıcı davranmamak bir destek unsurudur.

3. Bir saldırıya uğrayan/Saldırıdan kurtulan kişinin haklarının ve seçeneklerinin farkında olmasını sağlayarak, o kişinin bundan sonra olacaklar üzerinde mümkün olduğu kadar fazla kontrole sahip olma hakkını kabul etmiş olursunuz. Hizmetler ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinerek yardımcı olabilirsiniz. Cinsel saldırının etkileri bir saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişinin bu şeyleri hemen düşünmesini zorlaştırabilir. Hizmetleri bulup onlara erişme konusunda yardım, saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişinin bu seçeneği kullanmak istemesi durumunda iyi bir başlangıç noktasıdır.

4. Saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişiler asla cinsel saldırı için suçlanmamalıdır. Cinsel saldırı asla kabul edilebilir bir şey değildir. Bir kişinin ne giydiği, kültürü, yaşı, uyuşturucu veya alkol kullanımı ya da şiddeti uygulayan kişiyle ilişkisi asla bir kişinin diğer kişiye cinsel saldırıda bulunmasının nedeni olamaz.

5. Bir cinsel saldırıdan sonra bazı kişiler kendilerine dokunulmasını istemezler. Bunu sormak önemlidir. Örneğin: “Sana sarılsam uygun olur mu?” Bu şekilde kötü anıları tetikleme ve saldırıyla bağlantılı sarsıntıların yeniden yaşanmasını engellersiniz? Yaşama olasılığınız daha az olur.

6. Sevdiğiniz birisi şiddet ve sarsıntı içeren bir davranışa maruz kaldığında üzülmeniz, hatta sinirlenmeniz normaldir. Hislerinizi kabul edin ve ihtiyacınız olduğunda kendiniz için yardım alın.

7. Etkilerin anlaşılması cinsel saldırıya uğramış birisini desteklememize yardımcı olabilir. Cinsel saldırının oldukça geniş çaplı ve fiziksel, duygusal ve psikolojik etkileri olabilir. Çoğu cinsel saldırının tanınan ve güvenilen birisi tarafından gerçekleştirildiğini ve dolayısıyla etkilerinin genellikle özel aile veya arkadaş grubu içinde ortaya çıktığını biliyoruz. Cinsel saldırıya uğramış kişilerin acil ihtiyaçlarına iyi bir şekilde de cevap vermek zararın azaltılmasına yardımcı olabilir. Kişiler iyileşirken onları desteklemeye devam etmek de önemlidir.

8. Kısa bir süre önce cinsel saldırıya uğramış birisini desteklemek, onlarla fiziksel yaralanmalar ve/veya cinsel sorunlar ya da diğer sağlık sorunları hakkında konuşmak anlamına da gelebilir. Bir saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişinin kaygı duyabileceği konular şunları içerir: Hamilelik, cinsel yoldan bulaşan hastalıklar (STI’lar), HIV’ye maruz kalmak, sağlıkla ilgili genel kaygılar…

Bir sağlık uzmanının, cinsel saldırı deneyiminin bir saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişinin kendi vücudu üzerindeki kontrol hissini derin bir şekilde kaybettirdiğini dikkate alması gerekir. Bu kişilere yapılacak tüm müdahalelerin kişilerin kendi vücutları ve karar verme yetileri üzerindeki kontrol hissini en azamiye çıkarması gerekir.

9. Saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişi saldırıyı polise bildirmek isterse, bu konuda düşünülmesi gereken bazı önemli sorunlar vardır. Bir kurban/kurtulan kişi ile çalışan birisinin sistemin nasıl çalıştığının farkında olması ve temel noktalar hakkında saygılı ve şefkatli bir şekilde konuşabilmesi faydalı olur. Bu, saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişiye daha fazla kontrol ve seçim sağlar.

Bir saldırıya uğrayan/saldırıdan kurtulan kişi durumu polise bildirmemeyi veya tıbbi ya da adli bir muayeneden geçmemeyi seçebilir. Bu kişisel bir seçimdir ve buna saygı duyulmalıdır.

10. Bildirimde bulunurken dikkate alınması gereken şeyler vardır. Yerel cinsel saldırı hizmetiniz eyaletinizde veya bölgenizde uygulanan bildirme sürecini ve yasal süreci anlamanıza yardımcı olabilir. Yasal dil ve yöntemler kafa karıştırıcı olabilir, ancak her zaman net olmayan bir şeyin sade bir dille açıklanmasını isteyebilirsiniz. Anlamadığınız bir şey olduğunda sorma konusunda tereddüt etmeyin.

Çocuklar ve gençler cinsel saldırıya uğradıklarında, bu konuda onlarla ilk konuşan kişi koruma ve desteğe erişme ve “duygusal ilk yardım” sağlama konusunda oldukça önemli bir rol oynayabilir.

Rolünüz hakkında net olun. Çocuklara ve gençlere inanılması, onların rahatlatılması ve olanlar konusunda hiçbir şekilde sorumlu olmadıklarını hissetme konusunda onlara yardımcı olunması gerekir. Bir çocuk ya da genç durumu açıklarken, tacizi durdurma konusunda harekete geçeceğinize güveniyordur.

Bir çocukla herhangi bir cinsel eylem suçtur ve polise bildirilmesi gerekir.

Kaynak