Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK,2019) verilerine göre Türkiye’de her on kadından sadece üçü çalışma yaşamına katılabiliyor. Cinsiyete özgü sosyoekonomik zorluklar bu resimde büyük rol oynamaktadır. Özellikle içinden geçtiğimiz bu pandemi döneminde bu zorluklar katlanarak artış gösterdi, kadınların satın alma gücü her zamankinden daha fazla azaldı, gerçekleşen kısıtlamalar sebebiyle insanlar evde yapabilecekleri ek işlerle uğraşmak zorunda kaldılar.

KızBaşına olarak uzun vadede kadınların ekonomik bağımsızlığını sağlamak, kadın girişimcileri öne çıkarmak, kendi işlerini kurmak isteyen kadınları desteklemek için Kadın Emeği Dijital Pazarda projesini başlattık. Bu projemiz ile temel amacımız, kadınların dijital pazarda ve yaşamlarında ekonomik özgürlüğünü desteklemektir.

İyi bir iş/girişimcilik modelinin markasını sosyal medya kanallarında nasıl yöneteceğini ve satacağını alanında uzman kişilerle beraber öğrettik. Türkiye’nin her yerinde yaşayan 138 kadın girişimcilerimize ekonomik veya eğitim seviyeleri fark etmeksizin girişimciliğin bütün teknik kısımları ile ilgili bilgi sahibi olmalarını sağladık.