Project Name: Yeni Nesil Aktivizme Giriş Eğitimi Projesi

Project Purpose: KızBaşına Genç Akademi, toplumsal sorunlara ilişkin duyarlılıkları çok güçlü, ancak karar alma mekanizmalarındaki temsilleri son derece kısıtlı olan 14-18 yaş arası gençlerin kendilerini ifade etmeleri için onlara bir alan açan, Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteğiyle hayata geçirilmiş bir projedir. 2022 yılının Ocak ayında faaliyete başlayan Genç Akademi projesi, gençleri tanık oldukları toplumsal konular üzerine harekete geçirmeyi, onları izleyici konumundan çıkarıp aktör oldukları bilincine yükseltmeyi, kendilerini ifade edebilmeleri ve kendi çözümlerini üretebilmeleri için onlara bir imkan sunmayı hedefler.

Project Scope: Toplumun %15’ini oluşturan (TÜİK, 2021) gençlerin perspektiflerini görebilmek amacını da taşıyan Genç Akademi, aktivizm olgusunun tanınmasını temel alan bir eğitim programı sunmaktadır. Geleceğin aktivistleri olan gençlere aktivizmin temellerinin anlatılması, aktivizm bilincinin kazandırılması, duyarlılıklarının eylemliliğe dönüştürülmesi yolunda destek olunması hedeflerini taşıyan Genç Akademi, eğitim programında gençlerin gelişim psikolojisine uygun yöntemler kullanarak geleneksel usullerin dışında bir aktivizmin de mümkün olduğunu ekip gönüllülerimizle ve çalışma biçimimizle genç kitleye göstermektedir.

Target Audience: Toplumsal cinsiyet eşitliğine duyarlı, aktivizm olgusunu ve yeni nesil aktivizm metotlarını öğrenmeye hevesli gençler projenin  hedef kitlesini oluşturmaktadır.

Project Activities: İki aşamadan oluşan Genç Akademi’nin ilk aşamasında 14-18 yaş arası gençler Udemy üzerinden ücretsiz olarak kayıt oldukları Genç Akademi-Aktivizme Giriş eğitimini tamamlamakta ve sertifikalarını almaktadır. Bu eğitim aktivizmin temelleri, yeni medya ve etkili medya kullanımı, aktivist araştırma ve veri bilimi, hiyerarşi biçimleri ve feminist aktivizmin tarihçesi üzerinde teorik bilgi edindirmeyi amaçlar.Projenin ikinci aşaması, ilk aşama olan Genç Akademi Udemy Eğitimi’ni tamamlayıp edindiği sertifika ile KızBaşına internet sitesi üzerinden (başvuru formu üzerinden) başvuru yapmış ve başvurular arasından belirli kriterlere göre seçilmiş gençlerle deneyim paylaşımına ve pratik çalışmalara ayrılmıştır.

Project Impacts: “Yeni Nesil Aktivizme Giriş Eğitimi” Udemy platformu üzerinde yayınlanmış ve platform içerisinde 5 üzerinden 4.2 puan alan eğitim, 3000’i aşkın kişi tarafından tamamlanmıştır. 

Project Timeline: Proje, 2022 yılında faaliyetlerini göstermiş olup eğitimin oluşturulması ve yayınlanması yıl içerisinde tamamlanmıştır. 

How to Connect: 

To learn more about the project, participate in activities, and provide support, please visit our website: https://www.kizbasina.com/en/.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da güncel etkinliklerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz. 

Eğitime katılmak için: https://www.udemy.com/course/kizbasina-genc-akademi/

en_USEnglish