Project Name: Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliğine Dayalı Şiddete Karşı Empati Uyandırmayı Amaçlayan Sanal Gerçeklik Projesi

Projenin Amacı : Projenin amacı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı olarak oluşan şiddete karşı empati duygusunu arttırmak. Kadınların günlük yaşamlarında yaşadıkları tehlikeleri, korkuları, tedirginlikleri ve çeşitli şiddet türlerini aktaran interaktif bir deneyim ve sergi  yaratıp erkekleri kadın olarak simüle ederek empatiyi geliştirmeyi amaçladık. 

Project Scope: Kırsalda erken yaşta evlilik temasını konu alan, Sema isimli bir kadının gerçek hikayesinden esinlenmiş bir senaryoyu VR (Sanal Gerçeklik) deneyimine çevirdik. Bu şekilde sanal gerçeklik gözlüğünü takan kişi, kendini bu deneyimin içinde hissedebiliyor. Bu proje UNFPA (Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu) tarafından desteklenmektedir. 

Target Audience: Bu proje, kadınların toplumsal cinsiyete dayalı yaşadığı şiddete karşı empati duygusunu geliştirmek isteyen herkese hitap etmektedir. 

Project Activities: Proje kapsamında yarattığımız sanal gerçeklik deneyimini olabildiğince çok insana oluşturabilmek için Nisan 2023’te Ankara’da bir lansman gerçekleştirdik. Katılımcılar hem sanal gerçeklik gözlüklerini deneyimlediler hem de interaktif sergimizi gezme fırsatı buldular. 

Şu anda aktif olarak ise Türkiye’ye yaygınlaştırma kampanyamızı gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin pek çok şehrindeki gönüllü temsilcilerimiz sayesinde onlara ilettiğimiz karton sanal gerçeklik gözlüklerini pek çok insan deneyimleyebilecek. 

Eş zamanlı olarak, Eylül ayında gerçekleşecek İstanbul sergimizi organize ediyoruz. Alanında başarılı birçok sanatçının kendi gözlerinden Sema’yı resmettikleri, sanata döktükleri eserlerini sergileyeceğimiz ve aynı zamanda da VR (Sanal Gerçeklik) deneyimini sunacağımız bu serginin ise binlerce insana ulaşmasını hedefliyoruz. 

Project Impacts: Sanal gerçeklik deneyimi, Türkiye’nin dört bir yanından binlerce insana ulaştı, pek çok insan ilk kez kendini bu kadar bu mücadelenin içinde hissettiğini belirtti. 

Project Timeline: Proje, Temmuz 2022’de başlayıp Eylül 2023’e kadar devam etmektedir. 

How to Connect:

 Ankara lansmanımıza dair videoyu burdan izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=4GfICKhtJDM

en_USEnglish