Gönüllü Eczacılar

Projenin Amacı: KızBaşına ekibi olarak şiddete maruz bırakılan kadınların ilk olarak eczacılara başvurduklarını öğrenmemizin ardından, eczanelerin şiddetle mücadele konusunda farkındalık ve bilgiyi artırmak ve yaygınlaştırmak için kritik bir nokta olduğunu keşfettik. Bunun yanı sıra, özellikle öğretmenlerin öğrencileri ile kurdukları iletişim sayesinde herhangi bir evde şiddet ortamının bulunup bulunmadığını tespit edebilen konumda olduklarını gözlemledik. Buradan yola çıkarak KızBaşına ekibi olarak şiddete maruz bırakılan veya bırakılma olasılığı olan kişilere ilk ulaşabilecek rolde olan eczacı ve öğretmenleri eğitmeyi hedefledik.

Projenin Kapsamı: Kampanya, şiddete uğrayan kadınların eczacılar ve öğretmenler aracılığıyla bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi için oluşturulan bir bilgi dağıtım ağını içermektedir. Eczanelere ve öğretmenlere ulaştırdığımız bilgilendirici broşürler sayesinde kadınların, tıbbi yardımın yanı sıra özellikle hukuki ve psikolojik alanda şiddetle mücadele konusunda da destek alabilecekleri bir kaynağa erişebilmelerini sağladık.

Hedef Kitle: Kampanyanın ana hedef kitlesi şiddete maruz bırakılan kadınlardır. Ayrıca eczacılar ve öğretmenler de bu kampanyanın hedef kitlesine dahil edilmiştir, çünkü onların farkındalığı ve desteği, mağdurların bilgilendirilmesinde kritik bir rol oynamaktadır.

Yolculuğumuz: 2017’de başladığımız kampanyamız sayesinde birçok eczacı şiddete maruz bırakılan kadınlar için doğru ve etkili bilgi edinebilecekleri bir kaynak haline gelmiştir. 

Projenin Etkisi ve Kazanımları: Kampanya sonucunda, eczanelerin kadına yönelik şiddet, taciz ve istismarla mücadelede önemli bir rol oynayabileceği fark edilmiştir. Ankara Eczacılar Odası ve Türkiye Eczacılar Birliği’nin desteğiyle, kampanyanın etkisi Türkiye genelinde 2000’den fazla eczaneye ulaşmıştır. Aynı zamanda kampanya, toplamda 575 gönüllünün katılımı ve 6 kuaför salonu işbirliği ile güçlenmiştir. 412 farklı okul ve 790 kuaförde dağıtılan toplam 1.820 bilgi broşürü ile 2.610 kişiye ulaşılmıştır. Sosyal medya üzerinden yürüttüğümüz projemizle alakalı farkındalık içerikleri ile de 3.370.594 kişiye ulaşılmıştır.

Başarı Hikayelerimiz: Kampanyamızın oluşturdu etki ile basından önemli bir ilgi görmüştür. Aynı zamanda kampanyanın dijital kopyalarını göndererek etkisini sürdürebilme fırsatı yakalıyoruz.

Proje Zaman Çizelgesi: Proje, 2018 yılında Nisan ve Mayıs ayları arasında gerçekleştirilip tamamlanmıştır.

How to Connect:

To learn more about the project, participate in activities, and provide support, please visit our website: https://www.kizbasina.com/en/.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da güncel etkinliklerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

en_USEnglish