Sexual and Reproductive Health Guide

Projenin Amacı : Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Rehberi Projesi, toplumdaki cinsellik tabularını ve mitlerini yıkmayı ve toplumu sağlığın önemli bir parçası olan cinsel sağlık konusunda doğru bilgiye ulaştırmayı amaçlayan bir projedir. Bu proje, cinsel sağlık hakkındaki bilgi kirliliği ile mücadele etmek gayesiyle ortaya çıkmıştır. Bilgi kirliliğine son vermek ve doğru bilgiye hızlı erişimi sağlamak için alanında uzman doktorlara danışarak çok detaylı ve kapsamlı olan Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Rehberi oluşturuldu. 

Project Scope: Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Rehberi Projesi, cinsel sağlığa odaklanan atölyeler, seminerler ve bilinçlendirme kampanyalarını ve cinsel sağlık rehberini içermektedir. Rehberde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsel yolla bulaşan bakteri ve enfeksiyonlardan korunma yöntemleri, istenmeyen gebeliklerden korunma yöntemleri, mastürbasyon, orgazm, cinsel organların temizliği, vajinismus, cinsel sağlık hakkında doğru bilinen yanlışlar ve daha pek çok konu detaylı olarak ele alındı. Rehber Arapça ve Türkçe olarak hazırlandı ve herkese açık ve ücretsiz olarak online şekilde yayımlandı. Çeşitli yaygınlaştırma kampanyaları ile rehberimiz çok sayıda kullanıcıya dijital ve basılı olarak ulaştı. Bu kapsamda yüz yüze ve online olmak üzere üç farklı atölye gerçekleştirdik. Dr. Selcen Bahadır ve Dr. Müjdegül Zayıfoğlu uzmanlığında gerçekleştirilen cinsel sağlık atölyelerinde vajinismus, kadın cinselliği ve cinsel sağlık konuları işlendi. 

Bu Proje, Fransa Büyükelçiliği ve Institut Français de Turquie (Türkiye Fransız Kültür Merkezi) tarafından finanse edilmiştir.

Target Audience: Bu proje, 18-25 yaş arası kadınlar ağırlıklı olmak üzere tüm kadınlara ve cinsel sağlık hakkında bilgi edinmek isteyen herkese hitap etmektedir.

Project Activities: Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Rehberi Projesi, Haziran 2022’de planlama aşaması ile başladı. İlk etkinliklerimiz Eylül 2022’de gerçekleşti ve bu süreçte cinsel sağlık seminer ve atölyeleri düzenledik. Ek olarak, toplumda farkındalık yaratmak için çeşitli sosyal medya kampanyaları başlattık.

Project Impacts: Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Rehberi Projesi” projesi, binlerce kişiye ulaştı ve cinsellik ve cinsel sağlık konusunda farkındalık yarattı. 

Başarı Hikayelerimiz: Projemiz, sosyal medyada 3 milyon erişime ulaşarak geniş bir kitleye ulaştı.

Project Timeline: Proje, Temmuz 2022-2023 yılları arasında hayata geçirildi. Ancak projenin etkisi ve farkındalığı hala devam etmektedir.

How to Connect:

To learn more about the project, participate in activities, and provide support, please visit our website: https://www.kizbasina.com/en/.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da güncel etkinliklerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cinsel Sağlık Rehberine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

https://www.kizbasina.com/kizbasina-cinsel-saglik-rehberi/

en_USEnglish