Projenin Adı: Bizde İşler Eşit Kampanyası

Project Purpose: Bizde İşler Eşit kampanyasının ortaya çıkış noktası Türkiye’de ev işlerine harcanan zaman bakımından cinsiyetler arasındaki eşitsizliğe odaklanmaktadır. Yaptığımız araştırmalar ev işlerine kadınların günde 261 dakika ayırırken, erkeklerin ise sadece 21 dakika zaman harcadığını göstermiştir. Ev işlerinde yaşanan bu ciddi eşitsizlik geçirdiğimiz pandemi döneminde daha da büyüyerek kadınların ev içerisindeki iş yükünün daha da artmasına sebep olmuştur. Buradan yola çıkarak pandemi döneminde ev işlerinin eşit şekilde paylaşılmasını ve ev içinde iş dağılımını motive etmek için #bizdeişlereşit sloganıyla bir sosyal medya kampanyasını başlatılmıştır.

Project Scope: Pandemide insanların sosyal medyada doğal hallerini paylaşma isteklerinin artış göstermesi dikkat alınarak bu isteğin eşitliğe katkı sunacak bir amaca çevrilmesi hedeflenmiştir. Bir ay boyunca her hafta farklı bir ev işi belirlenerek bu işlerin “bizim evde bulaşığı en iyi abim yıkar” gibi eşitlikçi sloganlarla paylaşılmasını hedef alan bir sosyal medya kampanyası tasarlanmıştır. İnsanların eşit görev dağılımı ile ev işlerini yaparken özellikle erkek aile üyelerini paylaşmalarını motive edecek şekilde #bizdeişlereşit hashtagi ile bu kampanya yürütülmüştür. Bu kampanyaya dahil olan takipçilerimiz haftanın belirlenen işine göre evde yaşayan erkeklerin (babası, abisi veya eşi) o işi yaptığı anları #bizdeişlereşit sloganı ile paylaşmıştır.

Target Audience: Kampanyamız herkese yönelik olup özellikle aile içinde eşit görev dağılımını artırmaya yöneliktir.. 

Project Activities: Kampanya ile bir ay gibi kısa bir sürede özellikle pandemi gibi zorlu bir süreçte insanların ev içinde eşitliği sağlamasına katkı sunulmuştur. Kendi evlerinde iş paylaşımını eşit yapan destekçilerimiz paylaştıkları fotoğraflarla hem KızBaşına’nın kitlesine hem kendi takipçi kitlesine önemli bir örnek olmuştur. Bu sayede ev içerisinden paylaşılan eşit ve eğlenceli fotoğraflar pandemi döneminde herkes için olumlu bir motivasyon kaynağı olmuştur.

Project Impacts: Pandemi döneminde ev içerisinde eşitliği sağlamak adına insanlara öneml, bir motivasyon kaynağı ortaya çıkmış ve bu kapsamda 300’den fazla takipçimiz kendi evlerinden eşitlikçi şekilde ev işlerini yaparken fotoğrafını bizimle paylaşmıştır.

Project Timeline: Kampanyamız 2020 Nisan-Haziran ayları arasında gerçekleşmiştir.

Nasıl Bağlantı Kurabilirsiniz?:

To learn more about the project, participate in activities, and provide support, please visit our website: https://www.kizbasina.com/en/.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan da güncel etkinliklerimiz ve çalışmalarımız hakkında bilgi alabilirsiniz. Kampanyada paylaşılan görsellere KızBaşına Instagram sayfasında öne çıkarılanlar sekmesinden ulaşabilirsiniz.

en_USEnglish